(098) 747-49-00
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (2 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Загрузка...

Україна будується: реформи, які змінюють країну – блог Голови Держархбудінспекції Олексія Кудрявцева.

Для сфери містобудування це півріччя і весь минулий рік стали справжнім переломом, адже нам вдалось завершити принципову важливу реформу дозвільної системи та остаточно перевести роботу Держархбудінспекції з надання адміністративних послуг в консультативний формат. Тобто інспекція перетворюється на якісну сервісну службу, послугами якої будуть задоволені звичайні громадяни та представники бізнесу. Таким чином, владі більше довірятимуть як всередині країни, так і ззовні, а це найголовніша умова для надходження інвестицій, розвитку економіки та зростання рівня життя людей.

Статистика досить красномовна. За останній рік малий та середній бізнес, промислові підприємства, соціальна сфера почали будуватися активніше. З’явилося понад 4 тис. нових бізнес-об’єктів, 307 промислових підприємств розширили виробничі потужності, відкрито 12 сучасних шкіл, 20 дитячих садочків, 31 медичну установу та 2 перинатальних центри у Дніпропетровській і Черкаській областях. Кожен такий об’єкт – це елемент єдиної системи економічного розвитку, який створює робочі місця, збільшує бізнес-активність та формує якісний соціальний простір.

Позитивна динаміка в сфері містобудування обов’язково знайде своє відображення в авторитетному щорічному звіті «Doing Business». А це дасть позитивний сигнал іноземним інвесторам, що в українське будівництво можна вкладати кошти. Просування хоча б на один пункт в рейтингу збільшить об’єм інвестицій в Україну на кілька сотень мільйонів доларів.

 

система містобудування змінюється

 

Закон, що створює чесні правила гри

Завдяки плідному діалогу представників бізнесу, громадськості, уряду та парламенту вдалось максимально оперативно ухвалити закон, що реформує дозвільну систему. Вже 10 червня 2017 року, після ухвалення Кабміном 11 постанов на виконання положень закону, правовий акт набув чинності.

Апробація нового закону на практиці показала, що він дійсно суттєво спростив життя як підприємцям, так і звичайним громадянам. Будувати об’єкти незначного класу наслідків (а це 80% від загального обсягу будівництв) тепер набагато простіше завдяки максимальному спрощенню процедур. Електронні сервіси ще більше наблизили послугу до людини. Через офіційний веб-портал Держархбудінспекції та Єдиний державний портал адміністративних послуг можна подати документи на будівництво за лічені хвилини. Наразі вже більше 2 тис. будівництв стартувало он-лайн.

Новий закон до кінця року кардинально зменшить кількість незаконних будівництв та до мінімуму зведе кількість ошуканих інвесторів. Адже в процесі реформування дозвільної системи ми ліквідували декларативний принцип на початок будівництва, яким часто користувалися порушники. Також посилили юридичну відповідальність за законність будівництва не лише для забудовників, але й для посадовців органів держархбудконтролю.

Реформа дозвільної системи допомогла вирішити хронічну проблему – повернення дозвільних документів на доопрацювання. Якщо раніше навіть через технічні помилки при заповненні їх повертали людям й вони змушені були їх подавати знову, то сьогодні така практика відійшла в минуле. Завдяки перехідному періоду та підготовчим крокам до реформи в першому кварталі кількість опрацьованих дозвільних документів незначного класу наслідків зросла на 18% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Зокрема, кількість зареєстрованих повідомлень зросла на 22%, а декларацій про готовність – на 45%.

При цьому ДАБІ продовжує виконувати контрольну функцію. Лише за перше півріччя 2017 року ми здійснили понад 7,7 тис. перевірок об’єктів будівництва.

Зміни торкнулись також іншої важливої сфери – ліцензування підприємств, які будують об’єкти з середніми та значними наслідками. Крім того, ліцензії на здійснення господарської діяльності стали безстроковими. В першому півріччі 2017 року кількість виданих ліцензій збільшилася на 21% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Одночасно Інспекція провела 1,3 тис. перевірок ліцензіатів. З них 46% – у Києві та області, Дніпропетровській, Одеській, Харківській та Полтавській областях.

Будівництво під контроль громад

Ще наприкінці 2015 року стартувала децентралізація системи держархбудконторолю. Інспекція передає місцевим громадам право проводити перевірки на будмайданчиках, зупиняти самочинні роботи, притягувати до відповідальності порушників містобудівного законодавства та вирішувати питання, пов’язані з початком виконання будівельних робіт та прийняттям в експлуатацію закінчених будівництвом будівель і споруд. Сьогодні вже 81 громада (серед них 21 місто обласного значення) отримали нові повноваження.

Найактивнішими в процесі децентралізації проявили себе громади Київської, Дніпропетровської, Донецької та Одеської областей. Але процес ще далекий до завершення: все нові й нові населені пункти виявляють бажання самостійно контролювати будівництво на своїй території. При цьому ДАБІ на місцях через свої територіальні органи надає їм вичерпну консультативну, методичну та інформаційну допомогу.

 

децентралізація держархбудконтролю

 

Одночасно Держархбудінспекція пильно слідкує, аби місцеві органи влади не порушували містобудівне законодавство. Для цього Інспекція наділена функцією нагляду. В січні-червні 2017 року ми провели 95 перевірок утворених у рамках децентралізації органів, а також 634 перевірки уповноважених органів містобудування та архітектури.

Діалог з людьми

Держархбудінспекція прагне постійного діалогу з громадянами. З одного боку він допомагає виявляти та усувати проблеми в будівельній галузі, з іншого – спрощує взаємовідносини людини й держави. Трохи більше року тому виникла ідея створити при ДАБІ Громадську приймальню. 16 червня 2016 року вона розпочала свою роботу в Києві на бульварі Лесі Українки, 26. За рік приймальня отримала понад 8,6 тис. звернень. Серед них – 900 дзвінків на «гарячу лінію», 2700 електронних та 2300 письмових звернень. Це знак того, що люди нам довіряють та сподіваються на допомогу. Тому Інспекція працюватиме таким чином, щоб виправдати цю довіру й надати бажану для громадян підтримку.

Звичайно, Громадською приймальною справа не обмежується. Спеціалісти ДАБІ консультують громадян в ЦНАПах у більшості областей України. Тобто ми створили дієву консультативно-довідкову мережу, що охоплює столицю та регіони.

Будівельний бум

Кількість збудованих об’єктів – кращий доказ вірності курсу, який обрала країна. За інформацією територіальних органів Держархбудінспекції за 2016-2017 роки в Україні прийнято в експлуатацію майже 24 тис. нових приватних, садибних та дачних будинків, 1300 нових багатоквартирних будинків, оновлено 2 тис. км водогону та прокладено 4,5 тис. км вуличного освітлення.

За кількістю нового житла лідирують Київська, Рівненська та Львівська області. Найдовший оновлений водопровід з’явився у Вінницькій області, а мережа вуличного освітлення – у Харківській.

 

україна будується

 

Крім того, на місцях стрімко розвивається альтернативна енергетика: за інвестиційні кошти встановлюють сонячні батареї, вітряки, твердопаливні котли, перш за все, в закладах соціальної сфери. За рік в Україні з’явилося понад 130 об’єктів, що використовують нетрадиційні джерела енергії. Найбільш інноваційними зарекомендували себе громади Львівщини, Луганщини, Вінниччини, Івано-Франківщини та Дніпропетровщини.

Тож є усі підстави прогнозувати, що будівельний бум триватиме. Адже з боку держави усунуті перепони, які гальмували приватну ініціативу в будівництві, а Держархбудінспекція корінним чином змінила власну філософію діяльності та делегувала левову частку повноважень місцевим громадам. Звичайно, ситуація в будівництві далека від ідеальної, адже в нас десятиліттями грубо порушували містобудівне законодавство й зараз непросто навести лад. Але нововведення, які впроваджені за останні півтора року, скоро дадуть свої позитивні плоди – мінімізують незаконні будівництва, усунуть зайву бюрократію в дозвільній системі та залучать нові інвестиції в будівельну галузь.



   



Метки: >

Comments are closed.